Sposób nauki informatyki w szkołach zmienia się wraz z rozwojem świata komputerów. Dawniej uczniowie zapoznawali się z obsługą elektronicznych urządzeń, a dziś większą uwagę zwraca się na korzystanie z sieci komputerowych. Młodzież używa zasobów Internetu każdego dnia, dlatego może się wydawać, że praktyczna wiedza nie wymaga uzupełnienia. Na lekcjach informatyki uczniowie powinni jednak poznać techniczne aspekty wykorzystania sieci. Może im w tym pomóc podręcznik “Informatyka na czasie 1” wydany przez firmę Nowa Era.

Bezpieczeństwo w Internecie

Książka “Informatyka na czasie 1” została opracowana przez następujących autorów: Janusza Mazura, Pawła Perekietkę, Zbigniewa Talagę i Janusza S. Wierzbickiego. Współpraca kilku osób zaowocowała powstaniem podręcznika operującego prostym językiem, ale przekazującego szeroki zakres informacji. Szczególny nacisk został położony na aktywne wykorzystanie sieci.

Młodzież najczęściej jest odbiorcą treści prezentowanych w różnych serwisach online, może jednak także stać się aktywnym uczestnikiem społeczności internetowej. W związku z tym w podręczniku “Informatyka na czasie 1” poruszany jest problem bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie muszą mieć świadomość, że każda aktywność w Internecie może być rejestrowana. Jest to szczególnie istotne w przypadku zamieszczenia własnych treści na stronach internetowych, na przykład, w ramach popularnych mediów społecznościowych.

Tworzenie i udostępnianie treści

Podręcznik “Informatyka na czasie 1” stara się pokazać uczniom, że mogą prezentować w Internecie swoje osiągnięcia bez potrzeby korzystania z płatnych narzędzi. W książce przedstawione są sposoby zbudowania własnej strony internetowej, a także opatrzenia jej atrakcyjną grafiką. Autorzy prezentują możliwości wykorzystania popularnego edytora tekstu, a także kilku programów graficznych umożliwiających stworzenie własnej grafiki od podstaw. Dzięki temu uczniowie mogą nauczyć się podstaw budowy prostej strony WWW, a także obsługi popularnego oprogramowania, które może przydać się podczas codziennej pracy z komputerem.

Książka oferowana przez wydawnictwo Nowa Era przedstawia możliwości wykorzystania Internetu w nieco inny sposób, niż zazwyczaj robią to młodzi ludzie. Może to wywołać zaciekawienie i inspirację do samodzielnego rozszerzania wiadomości poznanych na lekcjach. Dlatego podręcznik “Informatyka na czasie 1” powinien być stosowany we wszystkich liceach ogólnokształcących i technikach w naszym kraju.